Сърдечно-съдовите заболявания са група болести, засягащи сърцето и кръвоносните съдове (артерии и вени). Тя обхваща всички заболявания на сърдечно-съдовата система, като сърдечните болести, съдовите болести на мозъка и бъбреците и периферните артериални болести:
Исхемична болест на сърцето;
Миокарден инфаркт, стабилна и нестабилна стенокардия;
Състояния след коронарна реваскуларизация;
Аортокоронарен байпас и РТСА (дилатация), стентиране;
Артериални хипертонии – есенциални и симптоматични;
Клапни сърдечни пороци и състояния след клапно протезиране и корекция на вродени дефекти;
Кардиомиопатии;
Ендомиоперикардити;
Ритъмни нарушения на сърцето;
Заболявания на периферните съдове
Сърдечно-съдовите заболявания са основна причина за смъртта на милиони хора по света. Тя превъзхожда сериозни заболявания като някои типове рак и други хронични здравословни проблеми. Статистиката сочи, че заболяванията на сърцето се дължат на лошата профилактика, нездравословно хранене, обездвижен начин на живот, замърсяван е на околната среда, тютюнопушене, прием на алкохол и много други фактори. В България именно те са един от най-честите „убийци“.
Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори, които причиняват сърдечно-съдови заболявания. И докато едни съзнателно избират пътя на цигарите, то други живеят в среда на пушачи и приемат дима, независимо дали го искат. В развитите държави, където забраната за тютюнопушене на закрити и обществени места важи, броят на страдащите от сърдечно-съдови заболявания е значително по-малък.
В България 65% от общата смъртност на населението се причинява от този вид заболявания. Около 80% от преждевременните смъртни случаи могат да бъдат избегнати чрез контролиране на рискови фактори като прекомерна употреба на алкохол, цигари, прием на сол, липса на физическа активност, високи нива на холестерол и повишено кръвно налягане. За съжаление, това не се отнася за всички сърдечно-съдови инциденти. Част от тях са в резултат на генетичната предразположеност и фамилна анамнеза. Важно е всеки да познава фамилната си история.
Очертава се обаче една основна причина за сериозните последствия от сърдечно-съдовите заболявания в цял свят – хората пренебрегват предупредителните симптоми и знаци. Те твърде късно се обръщат за помощ към лекарите и по този начин лечението им се усложнява. Повечето симптоми на сърдечно-съдово заболяване не са тежки и могат да бъдат объркани със симптомите на други заболявания.
Има храни, които са полезни за сърцето, но те трябва да са част от балансиран хранителен режим.
-Антиоксиданти - Тъй като окисляването на заседналия в кръвоносните съдове LDL холестерол е в основата на атеросклерозата, антиоксидантите са от особено значение за сърдечното здраве. Храни с висок общ антиоксидантен капацитет са:
1.Дребни плодове: Грозде, Касис, Ягоди, Черни боровинки, Сини боровинки, Годжи бери, Червени боровинки
2.Зеленчуци: Артишок, Пиперки, Спанак, Червено цвекло, Гъби, Брюкселско зеле, Броколи
3.Плодове: Нар, Сини сливи, Портокали, Череши, Ананас, Киви, Лимони
4.Напитки: Сок от нар, Зелен чай, Черен чай, Червено вино, Гроздов сок, Сок от сини сливи
5.Други храни, които са богати на антиоксиданти, са орехи, слънчогледови семки, бадеми, шамфъстък, както и много билки и подправки и много сушени плодове и зеленчуци. Изяждайте няколко ядки дневно като „лекарство“ срещу сърдечно-съдови заболявания. Ядките са богати на фибри и мононенаситени мазнини, за които е известно, че противодействат на сърдечните заболявания. Ядките са пълни и с различни антиоксиданти, включително витамин Е, селен и елагова киселина (особено орехите), които могат да предпазят артериите от опустошенията на холестерола. Тъй като ядките са и с високо съдържание на мазнини, достатъчно е да хапвате по 30-60 г дневно (в зависимост от теглото ви), за да си набавяте полезните вещества от тях.
-Храни от средиземноморската диета - имат доказано благоприятен ефект върху здравето, а хората, които живеят в областите около Средиземно море, особено в Гърция, Италия, Испания и Южна Франция страдат два пъти по-малко от сърдечни заболявания, отколкото американците. Яжте зехтин: мазнината, която спасява сърцето – мононенаситената мазнина, която преобладава в зехтина е благоприятна за артериите. Тя намалява вредния холестерол, но не и полезния и има антиоксидантна функция. Най-добър е натуралният, студено пресован чист зехтин. Използвайте силата на зеленчуците, за да попречите на сърдечните инфаркти – зеленчуковите каротини и други антиоксиданти в плодовете и зеленчуците помагат за запазване на артериите незадръстени и здрави. Включете риба в менюто си два пъти седмично. Яжте повече пълнозърнести храни и фасул.
Балансираният хранителен режим е най-лесният начин да се предпазим от сърдечно-съдови заболявания. Няма нужда да изпадате в крайности, достатъчно е да избягвате преработените храни, бялото брашно, захарта и олиото и да се насладите на качествената и прясна храна.